Choroba sercowo-naczyniowa, znana również jako choroba serca lub choroba wieńcowa (CAD), jest zabójcą numer jeden w wielu krajach europejskich. Dieta i styl życia odgrywają ważną rolę w zapobieganiu i odwracaniu choroby serca, a niektóre zioła i suplementy mogą pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia choroby serca i leczyć schorzenia serca, które zostały już zdiagnozowane.

Kilka ziół i suplementów może pomóc w zwalczaniu miażdżycy, która jest podstawową przyczyną większości chorób serca. Miażdżyca powoduje odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach, blokując przepływ bogatej w tlen krwi do serca i innych narządów. Może to spowodować atak serca, a nawet śmierć.

Miażdżyca jest powszechna w krajach rozwiniętych, ale praktycznie nieznana poza nimi, co wynika z odmiennej diety i stylu życia ludzi w krajach rozwijających się.

Zioła i suplementy na choroby serca

Oto kilka suplementów diety, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca:

Koenzym Q10

KoenzymQ10, czyli ubichinon, to substancja chemiczna, która odgrywa kluczową rolę w zdolności komórki do pozyskiwania energii z pożywienia. Ponieważ serce jest najciężej pracującym mięśniem w Twoim organizmie, ważne jest, aby Twoje serce miało stały dopływ CoQ10, aby miało energię do wykonywania swojej pracy. Ta substancja chemiczna zmniejsza się z wiekiem, a niski poziom cholesterolu również ją uszczupla.

To badanie pokazuje, że przyjmowanie suplementów CoQ10 zmniejsza stres oksydacyjny i zwiększa aktywność enzymów antyoksydacyjnych, łagodząc objawy choroby sercowo-naczyniowej. CoQ10 jest bezpieczny i dobrze tolerowany i chociaż nie jest łatwo wchłaniany doustnie, bardziej „biodostępna” forma, ubichinol, oferuje lepsze wchłanianie do krwiobiegu.

Terapia statynami może zubożyć CoQ10, dlatego każdy, kto przyjmuje lek z grupy statyn powinien rozważyć przyjmowanie suplementów CoQ10.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to niezbędne składniki odżywcze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny spowodowany miażdżycą. Obniżają również poziom trójglicerydów, tłustych składników krwi, które blokują Twoje tętnice. Wysoki poziom trójglicerydów jest związany z miażdżycą i cukrzycą.

Polecamy  Zagrożenia dla zdrowia wynikające z siedzącego trybu życia

To badanie pokazuje, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, powszechnie występujących w rybach, jest związane z niższym ciśnieniem krwi, lepszymi profilami lipidowymi krwi, w tym niższym poziomem trójglicerydów, oraz zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca.

Zielona herbata

Przez wieki ludzie na całym świecie spożywali zieloną herbatę dla jej korzyści zdrowotnych. To badanie dotyczy jednego z jej głównych składników, przeciwutleniacza galusanu epigallokatechiny (EGCG), pod kątem jego zdolności do ochrony serca. Badanie pokazuje znaczne korzyści z konsumpcją pięciu do sześciu filiżanek zielonej herbaty dziennie. Ekstrakt z zielonej herbaty jest również dostępny jako suplement w postaci kapsułek.

Granat

Podobnie jak zielona herbata, sok z granatu jest spożywany od wieków, z przekonaniem, że rubinowoczerwony owoc sprzyja zdrowiu. Współcześni naukowcy potwierdzają to przekonanie w tym badaniu. Potężne przeciwutleniające substancje chemiczne w owocach i soku z granatu mogą pomóc odwrócić miażdżycę i obniżyć ciśnienie krwi.

Magnez i potas

Jedno z badań pokazuje, że przyjmowanie suplementów magnezu może obniżyć ciśnienie krwi i że są one dobre dla ogólnego funkcjonowania serca i chorób serca.

Inne badanie wykazuje spożycie potasu w diecie w celu poprawy funkcji serca, jak również pomagając zrównoważyć wzrost ciśnienia krwi z diety wysokiej soli.

Być może zawsze mówiono Ci, że chlorek sodu, czyli sól kuchenna, jest szkodliwy, ale zastąpienie soli kuchennej solą magnezową i potasową może faktycznie obniżyć ciśnienie krwi, jak wykazało to badanie.

Podsumowanie

Choroba serca jest poważną i niebezpieczną chorobą. Możesz leczyć i zapobiegać chorobom serca poprzez zmniejszanie czynników ryzyka, takich jak utrzymywanie zdrowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, radzenie sobie ze stresem, zdrowe odżywianie się i uprawianie dużej ilości ruchu. Zioła i suplementy mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca i zmniejszyć ich objawy poprzez obniżenie ciśnienia krwi, poprawę oddychania i pomoc w lepszym funkcjonowaniu serca.

Leave A Reply