Kolejny bolesny, zły pryszcz pojawił się wzdłuż mojej szczęki, dołączając do tłumu dziewięciu czy dziesięciu innych.

Ich istnienie stało się regularnym zjawiskiem w moim życiu, wraz z zaskórnikami, przekrwieniem i nadmiarem oleju.

W wieku 33 lat myślałam, że mój związek z trądzikiem hormonalnym jest skończony. Podobnie jak w przypadku domowych pasemek i plakatów gwiazd pop na ścianie mojej sypialni, założyłam, że zostawiłam plamistą skórę w moich nastoletnich latach.

Niestety, z wiekiem moja skóra tylko się pogorszyła.

Udało mi się załagodzić skórę za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, ale gdy przestaję je stosować, moja cera zaczyna się psuć.

Jeśli chodzi o problemy zdrowotne, trądzik hormonalny nie jest szczególnie wyniszczający. Mimo to, często czuję się zakłopotana, wychodząc z domu bez pełnego makijażu.

Media społecznościowe z pewnością nie pomagają. Rzadko zdarza się, że loguję się na Instagramie lub TikTok i widzę coś innego niż idealnie czyste, świecące cery. Jest to szczególnie trudne, gdy Twoja skóra wygląda zupełnie inaczej.

Dlaczego więc problemy z „nastoletnią” skórą utrzymują się aż do dorosłości i – co najważniejsze – co możesz z tym zrobić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Czym jest trądzik hormonalny?

Hormonalny trądzik obejmuje wypryski związane z wahaniami hormonów, zwykle doświadczane w okresie dojrzewania.

Jednak hormonalne pryszcze mogą wystąpić również w dorosłym życiu, a jest to najbardziej powszechne u kobiet.

Według badania z 2008 roku, około 50 procent kobiet w wieku od 20 do 29 lat i 25 procent kobiet w wieku od 40 do 49 lat ma trądzik.

Zazwyczaj trądzik hormonalny charakteryzuje się:

  • trądzik wokół policzków i linii żuchwy
  • wągry, zaskórniki lub cysty
  • tłusta skóra
  • stany zapalne

Co powoduje trądzik hormonalny?

Większość wykwitów zdarza się, gdy gruczoły olejowe w skórze stają się bardziej wrażliwe na grupę hormonów znanych jako androgeny.

Androgeny napędzają powiększenie gruczołów olejowych i zwiększają produkcję oleju w skórze. Wszyscy ludzie mają pewien poziom androgenów, a te wzrastają w okresie dojrzewania.

Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na androgeny przez całe życie niż inne, a wrażliwość na hormony zmienia się również wraz z wiekiem.

Czasami wybory dotyczące stylu życia mogą również pogorszyć problem.

Stosowanie wielu produktów do pielęgnacji skóry przyczynia się do tego problemu, podrażniając skórę, prowadząc do zaczerwienienia i często uaktywniając ukryte predyspozycje do wystąpienia trądziku pospolitego.

Czy trądzik hormonalny może pojawić się w każdym wieku?

Z pewnością nie spodziewałam się, że po trzydziestce nadal będę borykać się z problemami hormonalnymi.

Nie ma wieku, w którym trądzik hormonalny musi się zatrzymać lub rozpocząć.

Każda kobieta jest inna i niestety nie da się przewidzieć, czy lub kiedy u kobiety pojawi się trądzik. U niektórych kobiet nigdy nie występuje.

Dla niektórych, trądzik hormonalny może trwać aż do późnego życia.

Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że kobiety, które mają tłustą, trądzikową skórę w wieku 20 i 30 lat, mają ją nawet po menopauzie.

Polecamy  11 domowych sposobów na zgagę

Choć może nie jest to wiadomość, na którą liczyłaś, istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z problemem cery hormonalnej.

Zarządzanie cerą z zaburzeniami hormonalnymi

Wypróbuj te opcje, aby utrzymać trądzik hormonalny na wodzy.

Zrezygnuj z rutynowej pielęgnacji skóry

Jeśli spędzasz dużo czasu na Instagramie lub TikTok, być może widziałaś, jak influencerzy dzielą się rozbudowanymi rutynami pielęgnacyjnymi obejmującymi długą listę produktów.

W opinii profesjonalistów, prostota jest najlepsza.

Nadużywanie zbyt wielu produktów może zdecydowanie podrażnić skórę i sprawić, że trądzik pojawiający się na twarzy pogorszy się.

Zminimalizuj swoją rutynę pielęgnacyjną do podstawowego środka oczyszczającego, kremu nawilżającego i filtra przeciwsłonecznego.

Próbuj po jednym zabiegu na raz

Dobra wiadomość? Istnieje mnóstwo zabiegów na trądzik na dzisiejszym rynku, niektóre z nich są dostępne bez recepty.

Nie oznacza to jednak, że powinnaś próbować wielu rozwiązań na raz.

Jeśli chodzi o leczenie skóry hormonalnej, ostrzegamy przed przeciążaniem skóry zbyt dużą ilością zabiegów w jednym czasie.

Zacznij od czegoś prostego, jak kwas salicylowy 2% w balsamie, który jest łatwo dostępny i nie podrażnia. Używaj go przez kilka tygodni i zobacz, czy masz jakąś poprawę.

Dodatkowe opcje obejmują:

  • nadtlenek benzoilu
  • adapalen lub żel Differin
  • kwas azelainowy
  • beta-hydroksykwas

Wizyta u dermatologa

Czasami Twoje problemy skórne mogą wydawać się zbyt duże, aby poradzić sobie z nimi samemu.

Jeśli twoja skóra naprawdę wpływa na jakość twojego życia, idź i odwiedź dermatologa by ustalić konkretny plan leczenia.

Rozważ antykoncepcje hormonalną

Jeśli nic innego nie wydaje się działać, antykoncepcja hormonalna może przynieść ulgę.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być warte spróbowania jako część planu leczenia trądziku, tak długo, jak twój lekarz mówi, że jest to bezpieczne.

Tabletka nie jest odpowiednia dla każdego i może wywołać szereg nieprzyjemnych, niewygodnych, a nawet bolesnych skutków ubocznych, dlatego kluczowe znaczenie ma zbilansowanie pragnienia posiadania czystej skóry z dobrym ogólnym samopoczuciem.

Nauka akceptacji cery z trądzikiem

To była dla mnie bolesna świadomość, ale nauczyłam się, że cera z trądzikiem może być po prostu częścią mojego życia. Jasne, mogę podjąć kroki, aby ją zminimalizować, ale hormonalne wypryski mogą być czymś, z czym zawsze będę musiała sobie radzić.

Nauka radzenia sobie z cerą, a jednocześnie próba jej zaakceptowania może wydawać się pewnym paradoksem, ale może być uwalniająca.

Jeśli chodzi o zaakceptowanie swojej niedoskonałej cery, Anupa Roper, edukator wizerunku ciała, sugeruje usunięcie oczekiwań idealnej skóry.

Kiedy przewijamy media społecznościowe i widzimy zdjęcia, które pokazują nieskazitelną skórę, może to sprawić, że poczujemy się mniej atrakcyjni. Wiele zdjęć, które widzimy w sieci jest poddawanych filtrom, a poza tym wszyscy jesteśmy piękni i wyjątkowi tacy, jacy jesteśmy.

Podsumowanie

Doświadczanie trądziku w wieku 20, 30 i więcej lat jest bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się radzenie sobie z cerą trądzikową za pomocą zabiegów, czy też ucząc się sztuki samoakceptacji, możesz czuć się dobrze ze swoją skórą w każdym wieku.

Leave A Reply