Czym jest pamięć
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób zdrowy styl życia może wpłynąć na poprawę pamięci, należy w pierwszej kolejności poznać podstawowe zagadnienia związane z samą pamięcią. Czym zatem jest pamięć? To zdolność przyswajania, przetwarzania oraz ponownego przywoływania w dowolnym momencie informacji, ludzi, zdarzeń, doznań czuciowych.
Jakie ćwiczenia wybrać, aby zadbać o pamięć
- trening mentalny – stosuje się różnego rodzaju techniki takie jak technika wyobrażeniowa, dialog wewnętrzny czy relaksacja, które mają na celu naukę kontroli nad swoimi emocjami oraz zachowaniem w określonych sytuacjach, poprawę koncentracji oraz pewności siebie. Ponadto trening mentalny jest bardzo dobrym sposobem na walkę ze stresem;
- medytacja – to technika znana od wieków, podczas której można zaobserwować stan podwyższonej kontroli uwagi oraz koncentracji. Wykazano, że osoby, które regularnie medytują, mają lepszą pamięć, a wraz z wiekiem tracą mniej szarych komórek;
- zadbaj o swoją koncentrację – w tej kwestii pomocna może okazać się eliminacja bodźców, które rozpraszają podczas pracy czy nauki. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie czasu, w którym chcemy wykonać dane zadanie, i nie zwracać uwagi na przychodzące wiadomości, telefony itp. Należy również rozważnie dobierać informacje, które chcemy przyswoić. Biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji, ważne jest, aby nauczyć się wybierać tylko te, które rzeczywiście okazują się przydatne. Osoby, które mają problem z koncentracją, mogą ustalić rytm pracy czy nauki polegający na wykonywaniu krótkich przerw trwających 3 minuty np. co 15–20 minut. Dzięki tej metodzie przyswajanie informacji będzie bardziej efektywne;
- łamigłówki – rozwiązywanie wszelkiego rodzaju łamigłówek, krzyżówek, zagadek logicznych itp. pozytywnie wpływa na inteligencję, koncentrację oraz zdolność do abstrakcyjnego i logicznego myślenia.
Lepsza pamięć dzięki zdrowemu stylowi życia
Prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, w tym układu nerwowego. Nieprzemyślane posiłki w połączeniu z siedzącym trybem życia zwiększają ryzyko licznych chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość.
Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione czynniki negatywnie wpływają również na zdolności do zapamiętywania informacji przez człowieka. Na prawidłową pracę obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego duży wpływ ma żywienie. Na pamięć oraz funkcjonowanie układu nerwowego oddziałują liczne składniki odżywcze, polifenole, a także witaminy (zwłaszcza witaminy z grupy B: B1, B2, B6 oraz B12) , które powinny zostać dostarczone z prawidłowo zbilansowaną dietą.
Dzięki odpowiedniej podaży warzyw i owoców w diecie oraz prawidłowemu zbilansowaniu posiłków można zadbać o dobrą pamięć i poprawę efektywności zapamiętywania informacji na długie lata.