rozwiń
Osoby borykające się z nadwagą i otyłością często słyszą, że mają się więcej ruszać, aby schudnąć. Proponowane są im różnorodne ćwiczenia fitness, zumba, czy bieganie. Tymczasem nie każda aktywność fizyczna jest bezpieczna przy znacznej nadwadze i otyłości. Jak zatem bezpiecznie ćwiczyć z nadwagą?
Zacznij ostrożnie
Osoby ze znaczną otyłością powinny wybierać sporty mało kontuzyjne i takie, które nie obciążają nadmiernie stawów. Są to przede wszystkim: spacery i pływanie. Można wybrać nordic walking lub wprowadzić do swojego planu dnia codzienne spacery, ale uwaga! Warto zaopatrzyć się w dobre buty do chodzenia, które zapewnią stopie prawidłowe ułożenie i zamortyzują drgania, które są niekorzystne dla stawów. Chodzenie to idealny sposób na stopniowe rozruszanie ciała i spalenie dodatkowych kalorii. Dobrym pomysłem jest też pływanie: wystarczy strój kąpielowy, czepek i karnet na pobliski basen, żeby zacząć swoją przygodę z tym wspaniałym sportem. Pływanie pozwala spalić od 300 do 800 kcal na godzinę w zależności od intensywności treningu i indywidualnych predyspozycji.
Zwiększaj obciążenie
Z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do nowej aktywności, należy zwiększać obciążenie. Można to zrobić poprzez dłuższy czas treningu (np. wydłużanie spacerów), zwiększenie tempa lub obciążniki na kostki i nadgarstki. Ważne, aby co kilka tygodni zwiększać obciążenie treningu, co zapewni stałe polepszanie się kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej. Warto również urozmaicać treningi, aby nie stały się nudne. Chodzenie ciągle tą samą trasą może szybko znużyć i odebrać motywację do ruchu. Dlatego zmieniaj trasy spacerowe i wybieraj też inne aktywności.
Dopasuj trening do możliwości
Wraz ze zmniejszającą się masą ciała i poprawą kondycji, można wprowadzać nowe treningi do swojego życia. Dobrym rozwiązaniem będzie rower, czy aqua aerobik. Natomiast po uzyskaniu znacznego spadku masy ciała, gdy BMI jest poniżej 30. można wprowadzić marszobiegi (konieczne buty do biegania!), jazdę na rolkach, czy taniec, które zapewnią przyspieszenie metabolizmu i pozwolą szybciej tracić na wadze. Ważne, aby treningi były dopasowane do możliwości Twojego ciała i żeby sprawiały Ci przyjemność. Może to być zumba, wspinaczka, zajęcia fitness, joga, czy nawet pole dance – jeśli zajęcia będą sprawiały Ci frajdę, to chętniej będziesz na nie chodzić.
Czy warto ćwiczyć w trakcie odchudzania?
Oczywiście! Ruch poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na układ ruchu, pracę serca, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz ma zbawienny wpływ na odporność. Dodatkowo badania dowodzą, że osoby, które ćwiczą, łatwiej trzymają dietę. Aktywność fizyczna pozwala też spalić dodatkowe kalorie, co znacznie przyspiesza odchudzanie, a to z kolei motywuje do dalszego działania. Regularny ruch zapewnia też lepszą kondycję i mobilność ciała, poprawie ulega również wygląd skóry, która staje się jędrna i gładka.