Naturalna kulturystyka oznacza budowanie swojego ciała w najbardziej pierwotnym sensie: bez potrzeby stosowania sterydów i innych rodzajów dopingu! Zrównoważona dieta i dobrze zorganizowany plan treningowy to podstawa tego sportu. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić, więc przejdźmy do tego, jak możesz sprawić, że wolna od środków dopingujących kulturystyka będzie działać z korzyścią dla Ciebie!

Czym jest naturalna kulturystyka?

Naturalna kulturystyka została stworzona jako ruch przeciwny do konwencjonalnej kulturystyki. Nacisk jest nadal na budowanie mięśni, ale tylko w sposób naturalny, co oznacza brak substancji zwiększających wydajność, takich jak sterydy anaboliczne.

Sterydy anaboliczne to sztuczne pochodne męskiego hormonu płciowego testosteronu, który jest jednym z podstawowych czynników napędzających wzrost mięśni.

Według niemieckiej organizacji (GNBF) w International Natural Bodybuilding Association, sport ten opiera się na holistycznym podejściu z czterema filarami:

  • Trening
  • Odżywianie
  • Regeneracja
  • Pozytywne myślenie

Oczywiście, jest wielu naturalnych kulturystów, którzy biorą udział w zawodach i realizują związane z nimi cele estetyczne. Ale naturalni kulturyści nie są zainteresowani tylko treningiem w celu zbudowania mięśni, zmiany wyglądu i rywalizacji. Głównym celem naturalnej kulturystyki jest stawianie sobie wyzwań i wspieranie się fizycznie i psychicznie w celu poprawy ogólnej jakości życia.

Jaka jest różnica między kulturystyką naturalną a konwencjonalną?

Bez względu na to, jak intensywne są twoje treningi i jak rygorystyczny jest twój plan żywieniowy, istnieją granice naturalnego wzrostu mięśni. Ze względu na samą genetykę, wszyscy będziemy w pewnym momencie stagnacji w naszym rozwoju. Ale nie każdy chce się z tym pogodzić.

Według krajowego badania IPED (image and performance enhancing drugs), prawie 1 milion osób w Wielkiej Brytanii stosowało te środki anaboliczne, a większość robi to z powodów estetycznych. W konwencjonalnej scenie kulturystycznej jest to powszechna i akceptowana praktyka.

Doping za pomocą takich substancji jak sterydy anaboliczne, hormony wzrostu, diuretyki lub środki stymulujące (np. kokaina) ma działanie zwiększające wydajność i uwalnia rezerwy, które już zgromadziłeś – przynajmniej na krótką metę.

Doping powoduje drastyczne zmiany w Twoim organizmie w dłuższym okresie czasu i niekiedy wywołuje znaczące skutki uboczne. Same sterydy anaboliczne zwiększają ryzyko udaru, zawału serca, problemów z wątrobą i chorób psychicznych.

To jeden z powodów, dla których zwolennicy naturalnej wersji kulturystyki dystansują się od dopingu. Chcą też pokazać, że również bez niego można zbudować imponujące mięśnie.

Jakiego diety potrzebuję w przypadku naturalnej kulturystyki?

Nie ma znaczenia, czy jesteś biegaczem czy kulturystą, Twoje odżywianie stanowi 70 procent sukcesu w realizacji celów sportowych. Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową, musisz zwrócić szczególną uwagę na następujące trzy czynniki:

Nadwyżka kaloryczna w fazie masy

W „fazie masy”, czyli fazie budowania mięśni, zwiększone spożycie kalorii jest niezbędne dla kulturystów. W końcu mięśnie potrzebują energii do wzrostu, zanim wejdzie się w „fazę redukcji” i zredukuje tkankę tłuszczową. Z reguły sportowcom zaleca się spożywanie nadwyżki 30-35 kalorii na kilogram masy ciała.

Polecamy  Ćwiczenia mięśni Kegla: jak zacząć i korzyści z ćwiczeń

Wystarczająca ilość białka do budowy mięśni

Białka są budulcem nowych mięśni, więc jeśli chcesz zbudować mięśnie, powinieneś codziennie spożywać 1,5-2 gramy białka na kilogram masy ciała. Wysokiej jakości źródła białka to jaja, twaróg, drób, łosoś i makrela, a także alternatywy roślinne, takie jak fasola, soczewica, groch, ciecierzyca i produkty sojowe.

Jeśli spożywasz więcej białka, ważne jest również, aby pić wystarczająco dużo wody – co najmniej dwa litry w ciągu dnia. Nadmiar białka jest wydalany przez nerki, więc potrzebujesz odpowiedniej ilości płynów, aby ułatwić ten proces.

Zróżnicowana i zbilansowana dieta

Nie tylko same białka i węglowodany tworzą silne mięśnie. Potrzebujesz również tłuszczu, a także witamin i minerałów, aby zachować równowagę i utrzymać zdrowy skład ciała. Upewnij się, że dostarczasz sobie różnorodnych składników odżywczych, takich jak orzechy, awokado i ryby, a także owoce sezonowe i mnóstwo warzyw.

Twoja dieta powinna utrzymywać makroskładniki w następującym stosunku: 40-40-20. 40 procent dziennych kalorii powinno pochodzić z węglowodanów, 40 procent z białka, a 20 procent z tłuszczu.

Jak trenują naturalni kulturyści?

Każdy, kto chce zmienić lub rzucić wyzwanie swojemu ciału, potrzebuje dobrze skonstruowanego planu treningowego. Nie można zbudować mięśni bez treningu, ale to nie znaczy, że musisz przebywać na siłowni tak długo, jak to możliwe. Zwiększanie wysiłku niekoniecznie prowadzi do takiego samego wzrostu wyników.

Powszechne błędy w naturalnej kulturystyce obejmują zbyt ciężki trening, tj. ze zbyt dużymi ciężarami lub powtórzeniami i zbyt częsty. Zbyt krótkie okresy regeneracji pomiędzy sesjami treningowymi również mogą spowolnić twój progres.

Naturalni kulturyści pracujący na zaawansowanym poziomie mają zazwyczaj 3 lub 4-dniowe programy dzielone. W tych planach treningowych, każda grupa mięśniowa jest w centrum uwagi, tak aby inne mięśnie miały czas na regenerację.

Jak zdrowa jest naturalna kulturystyka?

Naturalna kulturystyka kładzie nacisk nie tylko na powierzchowny wygląd sportowców i ich wyniki w zawodach, ale również na ich zdrowie, kondycję i ogólne samopoczucie. Tak więc poza ryzykiem kontuzji, które towarzyszy każdemu sportowi, naturalna kulturystyka nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Ścisłe kontrole zapewniają, że kulturyści są wolni od substancji dopingujących podczas zawodów. Oprócz próbek moczu, niektórzy uczestnicy muszą poddać się testom na wykrywaczu kłamstw, aby zagwarantować, że każdy naturalny kulturysta rzeczywiście przestrzega celów i wytycznych oficjalnie dyktowanych przez ten sport. Testy na obecność narkotyków są tak ważne, że każdy, kto ich nie przejdzie lub odmówi udziału w nich, otrzymuje zakaz udziału we wszystkich zawodach, czasem na kilka lat. W końcu wizerunek sportu musi pozostać „czysty”.

Podsumowanie

Naturalna kulturystyka jest ruchem przeciwnym do konwencjonalnej kulturystyki i oznacza naturalny wzrost mięśni bez substancji zwiększających wydajność.


Substancje używane do dopingu w konwencjonalnej kulturystyce jak sterydy anaboliczne zwiększają ryzyko różnych problemów zdrowotnych, w tym udarów, zawałów serca, problemów z wątrobą i chorób psychicznych.


Naturalny kulturysta skupia się na budowaniu mięśni poprzez zrównoważoną dietę bogatą w białko i węglowodany, a także dobrze zaprojektowane treningi z odpowiednią ilością przerw na regenerację.


Aby zapewnić spełnienie wymogów antydopingowych, sportowcy na każdych zawodach poddawani są ścisłej kontroli.

Leave A Reply