Kiedy budzisz się rano, ruch może nie być Twoim pierwszym priorytetem. Jednak rozpoczęcie dnia od spaceru – czy to wokół Twojej okolicy, czy jako część dojazdu do pracy lub szkoły – może przynieść Twojemu ciału wiele korzyści zdrowotnych.

Oto 10 powodów, dla których warto rozpocząć dzień od kilku kroków. Są także kilka wskazówek, jak płynnie włączyć to w codzienny rozkład dnia.

1. Zwiększa energię

Rozpoczęcie dnia od spaceru może dać Ci więcej energii przez cały dzień. Jeśli spacerujesz na zewnątrz, efekt ten jest szczególnie zauważalny.

Badania pokazują, że dorośli, którzy spacerowali na zewnątrz przez 20 minut, doświadczali większej witalności i energii niż ci, którzy spacerowali przez 20 minut wewnątrz pomieszczenia.

Małe badanie wykazało, że 10 minut chodzenia po schodach było bardziej pobudzające niż filiżanka kawy dla 18 kobiet, które odczuwały brak snu.

Następnym razem, gdy będziesz potrzebować porannego zastrzyku energii lub poczujesz się zmęczony po przebudzeniu, możesz spróbować spaceru.

2. Poprawia nastrój

Również istnieją korzyści fizjologiczne płynące z porannego spaceru.

Spacer może pomóc:

  • poprawić poczucie własnej wartości
  • poprawić nastrój
  • zmniejszyć stres
  • zmniejszyć niepokój
  • zmniejszyć zmęczenie
  • łagodzić objawy depresji lub zmniejszać ryzyko depresji

Dla najlepszych efektów, spróbuj spacerować przez 20 do 30 minut co najmniej 5 dni w tygodniu.

3. Wykonanie aktywności fizycznej na cały dzień

Jednym z korzyści porannego spaceru jest to, że ukończysz swoją aktywność fizyczną na cały dzień – zanim jakiekolwiek inne obowiązki rodzinne, zawodowe lub szkolne Cię zdezorganizują.

Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej zalecają, aby zdrowi dorośli wykonywali co najmniej 150 do 300 minut ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu na tydzień.

Spróbuj wykonać 30-minutowy spacer przez 5 poranków w tygodniu, aby spełnić te wymagania.

4. Może pomóc w utracie wagi

Poranny spacer może pomóc w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi. Spacer o umiarkowanym tempie przez 30 minut może spalić nawet 150 kalorii. Połączony z zdrową dietą i trening

5. Zapobiega chorobom

Spacerowanie może przynieść liczne korzyści dla zdrowia, w tym wzmacnianie odporności oraz zapobieganie i pomaganie w zarządzaniu różnymi chorobami.

Badania pokazują, że chodzenie przez 30 minut dziennie może zmniejszyć ryzyko choroby serca o 19 procent. Jeśli chorujesz na cukrzycę, chodzenie może również pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.

Może nawet zwiększyć długość życia i zmniejszyć ryzyko choroby układu sercowo-naczyniowego oraz niektórych rodzajów nowotworów.

6. Wzmacnia mięśnie

Chodzenie może pomóc w wzmacnianiu mięśni nóg. Dla najlepszych efektów, chodź umiarkowanym lub szybkim tempem. Spróbuj zmieniać swoją rutynę i wchodzić po schodach, chodzić po wzgórzach lub chodzić na bieżnię pod nachyleniem.

Dodaj do swojej rutyny ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, takie jak przysiady i wykroki, kilka razy w tygodniu, aby uzyskać lepszą kondycję mięśni.

7. Poprawia klarowność umysłu

Poranny spacer może pomóc poprawić klarowność umysłu i zdolność koncentracji przez cały dzień. Ostatnie badanie wykazało, że osoby starsze, które rozpoczynały swój dzień od porannego spaceru, poprawiły swoje funkcje poznawcze w porównaniu do osób, które pozostały w bezruchu.

Polecamy  5 sposobów na wypadające włosy

Chodzenie może również pomóc w kreatywnym myśleniu. Badania pokazują, że podczas chodzenia swobodnie płyną pomysły, co może pomóc w lepszym rozwiązywaniu problemów niż w przypadku siedzenia lub bezruchu. Szczególnie dotyczy to spaceru na zewnątrz.

Następnym razem, gdy masz poranne spotkanie lub sesję burzy mózgów, zaproponuj swoim współpracownikom spacer, jeśli to możliwe.

8. Lepszy sen w nocy

Poranny spacer może pomóc w lepszym śnie w nocy. Małe badanie z 2017 roku obserwowało osoby starsze w wieku od 55 do 65 lat, które miały trudności z zasypianiem w nocy lub cierpiały na łagodną bezsenność.

Osoby, które ćwiczyły rano w porównaniu do wieczornych ćwiczeń, miały lepszą jakość snu w nocy. Więcej badań jest potrzebnych, aby ustalić dlaczego ćwiczenia rano mogą być lepsze dla snu niż ćwiczenia wieczorem.

9. Unikasz upałów

Jedną z zalet porannego spaceru w czasie letnim – lub jeśli mieszkasz w klimacie, gdzie przez cały rok jest ciepło – jest to, że będziesz mógł ćwiczyć przed załamaniem upałów na zewnątrz.

Pamiętaj, aby pić dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie przed i po treningu. Zabierz ze sobą butelkę wody, jeśli jest to konieczne. Możesz także zaplanować trasę spaceru, która ma fontanny z wodą.

10. Dokonuj zdrowszych wyborów przez cały dzień

Rozpoczęcie dnia od porannego spaceru może zachęcić Cię do podejmowania zdrowszych wyborów przez cały dzień. Po spacerze możesz poczuć się bardziej energicznie i mniej pozbawiony snu.

Kiedy opada energia lub czujesz się zmęczony, łatwiej sięgać po przekąski komfortowe lub wzmacniacze energetyczne. Poranny spacer może zainspirować Cię do wyboru zdrowego lunchu i przekąsek na popołudnie.

Wprowadź to do swojej rutyny

  • Przygotuj ubrania na spacer na następny dzień już wieczorem. Pozostaw swoje skarpety i buty sportowe przy drzwiach, aby nie trzeba było ich szukać rano.
  • Postaraj się ustawić budzik na 30 minut wcześniej, aby zdążyć na minimum 20-minutowy spacer rano. Szukaj ścieżek przyrodniczych w pobliżu lub po prostu spaceruj po okolicy.
  • Znajdź przyjaciela lub kolegę z pracy, z którym możesz spacerować rano. Rozmowy i wspólne działanie mogą pomóc Ci utrzymać motywację. Jeśli nie masz dużo czasu rano, rozważ włączenie spaceru do swojej codziennej trasy do pracy.
  • Jeśli nie możesz przejść całą drogę do pracy pieszo, spróbuj wysiąść z autobusu przystanek lub dwa wcześniej, aby zdążyć na spacer. Lub zaparkuj dalej od biura, aby móc do niego dojść pieszo.

Czy powinno się spacerować przed śniadaniem czy po nim?

Jeśli spacerujesz rano, możesz zastanawiać się, czy ważne jest, czy spacerować przed czy po śniadaniu, i czy pomoże to w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi. Badania mają sprzeczne wyniki, czy pominięcie śniadania zwiększa przemianę materii czy pomaga szybciej schudnąć.

Niektóre badania pokazują, że ćwiczenia na czczo (przed śniadaniem) pomagają organizmowi spalać więcej tłuszczu.

Jeśli czujesz się dobrze, spacerując przed jedzeniem, albo jeśli twój żołądek lepiej się czuje, gdy nie jesz, to w porządku. Lub możesz stwierdzić, że czujesz się lepiej, gdy jesz małą przekąskę, taką jak banan lub koktajl owocowy, przed wyjściem na spacer.

W każdym przypadku, po ćwiczeniach, upewnij się, że zjesz zdrowe śniadanie i wypijesz dużo wody.

Podsumowanie

Rozpoczęcie dnia krótkim spacerem może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Możesz poczuć się bardziej energiczny przez cały dzień, zauważyć poprawę nastroju i klarowności umysłu oraz lepiej spać w nocy. Upewnij się, że rozciągasz się przed i po spacerze oraz pijesz dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

Leave A Reply