rozwiń
Geny w dużej mierze determinują Twój wzrost. Możesz stać się wyższy dzięki zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości snu, aktywności i dobrej postawie, ale nie ma na to gwarancji.
Na ogólny wzrost składa się kilka czynników. Uważa się, że czynniki genetyczne odpowiadają za około 80% Twojego ostatecznego wzrostu. Za pozostały procent odpowiadają czynniki środowiskowe, takie jak odżywianie i ćwiczenia.
Po ukończeniu 2 roku życia większość dzieci rośnie w stałym tempie około 2,5 cala rocznie. Po okresie dojrzewania wzrost może być jeszcze szybszy. Jednak każdy rośnie w innym tempie.
U dziewcząt ten wzrost rozpoczyna się zwykle na początku okresu nastoletniego. Chłopcy mogą nie doświadczyć tego nagłego wzrostu do czasu, gdy minie kilka lat od rozpoczęcia okresu dojrzewania.
Zwykle przestajesz rosnąć po przejściu okresu dojrzewania. Oznacza to, że jako osoba dorosła raczej nie zwiększysz swojego wzrostu.
Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić w okresie dojrzewania, aby zapewnić sobie maksymalny potencjał wzrostu. Powinieneś je kontynuować jako osoba dorosła, aby promować ogólne dobre samopoczucie i zachować swój wzrost.
Jak naturalnie zwiększyć wzrost
Chociaż wzrost zależy głównie od genetyki, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby wyglądać na wyższego i zoptymalizować swój potencjalny wzrost.
Stosuj zrównoważoną dietę
W okresie wzrostu kluczowe jest, abyś otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.
Twoja dieta powinna zawierać:
- świeże owoce
- świeże warzywa
- pełne ziarna
- białka
- nabiał
Należy ograniczyć lub unikać pokarmów zawierających duże ilości:
- cukier
- tłuszcze trans
- tłuszcze nasycone
Jeśli choroba lub podeszły wiek powodują zmniejszanie się Twojego wzrostu poprzez wpływ na gęstość kości, rozważ zwiększenie spożycia wapnia. Często zaleca się, aby kobiety po 50. roku życia i mężczyźni po 70. roku życia spożywali 1200 miligramów (mg) wapnia dziennie.
Ostrożnie stosować suplementy
Istnieje tylko kilka przypadków, w których suplementy mogą być wskazane w celu zwiększenia wzrostu u dzieci i zwalczania kurczenia się u starszych dorosłych.
Na przykład, jeśli masz dolegliwości, które wpływają na produkcję ludzkiego hormonu wzrostu (HGH), lekarz może zalecić suplement zawierający syntetyczny HGH.
Ponadto, starsi dorośli mogą otrzymać zalecenie przyjmowania suplementów witaminy D lub wapnia, aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
We wszystkich innych przypadkach, należy unikać suplementów z obietnicami dotyczącymi wzrostu. Kiedy twoje płytki wzrostu stają się zlepione razem, nie ma szans, że możesz zwiększyć swój wzrost, niezależnie od tego, co reklamuje etykieta suplementu.
Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu
Sporadyczne niedosypianie nie będzie miało wpływu na wzrost w dłuższej perspektywie. Ale jeśli w okresie dojrzewania będziesz regularnie spał mniej niż zalecana ilość, może to prowadzić do komplikacji.
Dzieje się tak dlatego, że twoje ciało uwalnia HGH podczas snu. Produkcja tego hormonu i innych może spaść, jeśli nie będziesz mieć wystarczająco dużo snu.
Oto, ile snu jest zalecane dla różnych grup wiekowych:
- Noworodki do 3 miesiąca życia: 14-17 godzin
- Niemowlęta w wieku 4-12 miesięcy: 12-16 godzin
- Maluchy w wieku 1-2 lat: 11-14 godz.
- Małe dzieci w wieku 3-5 lat: 10-13 godzin
- Dzieci w wieku 6-13 lat: 9-12 godzin
- Nastolatki w wieku 14-17 lat: 8-10 godzin
- Dorośli w wieku 18-64 lat: 7-9 godzin
- Starsi dorośli w wieku powyżej 65 lat: 7-8 godzin
Bądź aktywny
Regularne ćwiczenie ma wiele korzyści. Wzmacnia mięśnie i kości, pomaga utrzymać umiarkowaną wagę i sprzyja produkcji HGH.
Dzieci w wieku szkolnym powinny uzyskać co najmniej 1 godzinę ćwiczeń dziennie. W tym czasie powinny skupić się na:
- ćwiczeniach budujących siłę, takich jak pompki czy przysiady
- ćwiczeniach rozciągających, takich jak joga
- ćwiczeniach aerobowych, takich jak gra w berka, skakanie na skakance czy jazda na rowerze.
Ćwiczenie w wieku dorosłym ma również swoje zalety. Oprócz tego, że pomagają utrzymać ogólny stan zdrowia, mogą również zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Stan ten występuje, gdy Twoje kości stają się słabe lub kruche, co powoduje utratę gęstości kości. Może to spowodować, że będziesz się „kurczyć”.
Aby zmniejszyć swoje ryzyko, spróbuj spacerować, grać w tenisa lub ćwiczyć jogę kilka razy w tygodniu.
Ćwiczenie dobrej postawy
Zła postawa może sprawić, że będziesz wyglądać na niższego niż jesteś w rzeczywistości. A z czasem, pochylanie się lub przygarbienie może również wpłynąć na Twój rzeczywisty wzrost.
Twoje plecy powinny być naturalnie wygięte w trzech miejscach. Jeśli regularnie się garbisz lub pochylasz, te krzywizny mogą się przesunąć, aby dostosować się do nowej postawy. Może to powodować ból szyi i pleców.
Zwracanie uwagi na to, jak stoisz, siedzisz i śpisz jest kluczowe. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak możesz wprowadzić ergonomię do swojej codziennej rutyny. W zależności od Twoich potrzeb, biurko do pracy na stojąco lub poduszka z pianki memory mogą być wszystkim, co jest potrzebne do skorygowania Twojej postawy.
Możesz również wykonywać ćwiczenia, które z czasem poprawią Twoją postawę. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, porozmawiaj z lekarzem. Może on pomóc w opracowaniu odpowiedniej dla Ciebie rutyny ćwiczeń.
Wykorzystaj jogę, aby zmaksymalizować swój wzrost
Jeśli ukierunkowane ćwiczenia na prawidłową postawę nie są dla Ciebie, spróbuj jogi. Ta metoda ćwiczeń całego ciała może wzmocnić Twoje mięśnie, ułożyć Twoje ciało i pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy. To pomoże Ci być wyższym.
Możesz ćwiczyć jogę w zaciszu własnego domu lub w grupie na lokalnej siłowni lub w studiu. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, poszukaj ćwiczeń jogi na YouTube lub wypróbuj kilka pozycji dla początkujących.
Niektóre popularne pozy do poprawy postawy obejmują:
- Tadasana (pozycja góry)
- Bhujangasana (pozycja Kobry)
- Balasana (pozycja dziecka)
- Virabhadrasana II (pozycja wojownika II
Jakie inne czynniki wpływają na wzrost?
Twoje DNA odpowiada za około 80% twojego wzrostu. W rzeczywistości naukowcy zidentyfikowali ponad 700 unikalnych wariantów genetycznych, które są zaangażowane w określanie wzrostu.
Kilka hormonów również wpływa na proces wzrostu, w tym hormony tarczycy, hormony wzrostu i hormony płciowe, takie jak testosteron i estrogen.
Ponadto niektóre choroby genetyczne mogą powodować opóźniony lub zahamowany wzrost, w tym zespół Downa, zespół Turnera i achondroplazja.
Stosowanie zrównoważonej diety, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu to czynniki, które mogą wspomóc wzrost i ogólny stan zdrowia.
Jakie są czynniki zahamowania wzrostu?
Kilka czynników może negatywnie wpłynąć na wzrost, prowadząc do zahamowania wzrostu, upośledzenia rozwoju lub krótkiej postury.
Niektóre możliwe czynniki, które mogą spowolnić wzrost obejmują:
- Nieodpowiednie odżywianie: Zła dieta i niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak białko, może z czasem prowadzić do obniżenia wzrostu.
- Stres: Przewlekły stres może zmienić działanie funkcjonalne ludzkiego hormonu wzrostu, co może negatywnie wpłynąć na wzrost.
- Zły stan zdrowia kości: Osteoporoza może spowodować utratę wzrostu, wraz z bólem pleców i zmianami w postawie. Chociaż ten stan może dotknąć ludzi w każdym wieku, jest najbardziej powszechny u starszych dorosłych.
- Czynniki środowiskowe: Niektóre badania sugerują, że narażenie na zanieczyszczenia takie jak ołów, kadm lub polichlorowany bifenyl (PCB) może być związane ze zmniejszeniem wzrostu.
- Warunki zdrowotne: Niedobór hormonu wzrostu i przewlekłe warunki, takie jak anemia, mukowiscydoza, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i choroba zapalna jelit, mogą wpływać na ogólny wzrost.
Podsumowanie
W większości przypadków osiągasz swój szczytowy wzrost do czasu zakończenia okresu dojrzewania. Chociaż są rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać ten wzrost w dorosłym życiu, twoje dni dorastania są już dawno za tobą.