rozwiń
Jeśli istnieje coś, co jest w stanie sparaliżować na poziomie psychologicznym, to są to fobie i lęki. Obecnie miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu jakiegoś lęku, który wpływa na nich i warunkuje ich codzienne życie, powodując nawet stany stresu i niepokoju. Jednym z lęków, który dotyka dużą część społeczeństwa jest lęk wysokości, a fobia ta nie jest odczuwana tylko np. podczas wchodzenia na najwyższe piętro budynku i spoglądania w pustkę, ale może wystąpić nawet wtedy, gdy osoba znajduje się na stosunkowo niewielkiej wysokości względem ziemi.
Co to jest akrofobia?
Akrofobia, czyli nazwa nadana skrajnemu lękowi wysokości, jest rodzajem fobii, która ma różne stopnie nasilenia, przez co na każdą osobę działa inaczej, a doznaje się jej w fizycznej lub fikcyjnej obecności upadku w pustkę. Fobia ta może dotyczyć do tego stopnia, że staje się obezwładniająca dla każdego, kto jej doświadcza, w taki sposób, że ma reperkusje na codzienne lub rekreacyjne czynności danego podmiotu. Dlatego fobia wysokości jest zwykle uważana za fobię irracjonalną, ponieważ pomimo tego, co ją powoduje, nie stanowi ona realnego i potencjalnego zagrożenia dla osoby, która na nią cierpi.
Wszystkie fobie można pokonać dzięki odpowiedniej strategii psychologicznej dostosowanej do każdego typu osoby. Istnieje jednak kilka punktów, które w sposób powierzchowny zajmują się tym problemem, a które mogą pomóc w stworzeniu bazy, z której można pracować i w końcu pokonać ten lęk. Niezależnie od tego, czy cierpisz na akrofobię sam, czy ktoś z Twojego otoczenia, cierpliwość i zrozumienie odgrywają bardzo ważną rolę w całym procesie jej pokonywania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z psychologiem, ale jeśli chcesz znaleźć serię wskazówek na początek, zwróć uwagę na poniższe punkty.
Krok po kroku.
Niezależnie od stopnia akrofobii, ideałem jest rozpoczęcie pokonywania swojego strachu od zmierzenia się z nim. Nie jest ani zalecane, ani wskazane, aby w tym momencie zaczynać chcąc walczyć z akrofobią wszystko od razu i to na wysokości 1000m, dlatego ideałem i tym, co naprawdę pomoże, będzie stopniowe rozpoczynanie od wysokości, które generują lekki niepokój, ale w których jednocześnie czujemy się komfortowo. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się zacząć od miejsc, w których znajdują się elementy, których można się przytrzymać, takie jak na przykład poręcze, aby uniknąć upadków spowodowanych ewentualnymi zawrotami głowy czy nawet omdleniami.
Ideą tej techniki jest stopniowe i stałe doskonalenie bez dokonywania skoków jakościowych pomiędzy różnymi poziomami adaptacji. Dzięki temu osoba z akrofobią nabierze pewności siebie i w miarę pokonywania każdego wyzwania będzie motywować się kolejnymi poziomami, aż do bezproblemowego osiągnięcia maksymalnego poziomu.
Odprężenie umysłu.
Jednym z powodów, dla których osoba może rozwinąć lęk wysokości, jest pamięć o negatywnym doświadczeniu z przeszłości. Wspomnienia te można uznać za traumy i są one przyczyną bloku psychicznego w danej sytuacji, a żeby je zwalczyć, najlepiej zachować spokój i przeanalizować sytuację. Jeśli przeszłość jest pamiętana, strach odczuwany w tym czasie będzie miał wpływ na teraźniejszość, więc ideałem jest próba pozostawienia pustego umysłu i stopniowe stawianie czoła rzeczywistości teraz.
Koncentracja na oddechu podczas wizualizacji spokojnego miejsca może pomóc. Joga i medytacja mogą pomóc w tym względzie i pamiętaj, że uzyskanie wystarczającej ilości odpoczynku i regularnych ćwiczeń będzie plusem w tej dziedzinie. Wskazane jest również, aby ten punkt, jak i pozostałe wskazówki, wykonywać w spokojnym miejscu, gdzie raczej nie będzie nagłych i głośnych hałasów, które mogłyby przestraszyć osobę z akrofobią.
Motywuj się swoimi sukcesami.
Poprzez stopniową pracę na różnych poziomach wysokości, osoba cierpiąca na akrofobię może wykorzystać własną motywację do ciągłego poruszania się po poszczególnych poziomach i w ten sposób całkowicie pokonać swój lęk wysokości. Jednym z najważniejszych aspektów jest świętowanie zwycięstwa, jakkolwiek małe by ono nie było. Jeśli człowiek jest w stanie spojrzeć z wysokości poza swoją strefą komfortu, to już jest triumf i tak powinien być postrzegany.
Posiadanie pamięci o tym, co udało się osiągnąć w przeszłości, będzie przeciwdziałać negatywnym myślom i pomoże osobie cierpiącej na akrofobię, aby chciała kontynuować i była gotowa przejść przez cały proces jej pokonywania. Jeśli masz członka rodziny z ekstremalnym lękiem wysokości, pomóż mu w tym i świętuj z nim jego sukcesy, jakkolwiek małe by one nie były.
Spróbuj wyjaśnić genezę swojego lęku.
Kolejna wskazówka, jak spróbować pokonać panikę na wysokościach, to analiza przyczyny akrofobii. Mogą to być nieprzyjemne sytuacje, które miały miejsce w przeszłości, autosugestia, w której myślisz o najgorszym, lub instynkt przetrwania doprowadzony do skrajności. Cokolwiek to jest, szukanie i analizowanie przyczyny lęku wysokości pomoże zaatakować go u źródła.
To, że w przeszłości doświadczyłeś negatywnej sytuacji, nie oznacza, że powtórzy się ona za każdym razem, gdy będziesz narażony na podobne okoliczności. Również myślenie o minimalnej szansie na wypadek lub szkodę jest kolejnym punktem, o którym należy pamiętać. W każdym przypadku, gdy zmierzenie się z problemem wymaga zaangażowania psychologa, zaleca się konsultację z ekspertem w tej dziedzinie, aby ostateczny wynik terapii był rozstrzygający i skuteczny.