Jest to mocno dyskutowana kwestia dotycząca tego, jak często powinieneś trenować daną grupę mięśniową. Nowe badanie opublikowane w lipcu 2022 roku w Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports twierdzi, że niewielka ilość codziennej aktywności może być bardziej korzystna niż pojedyncza sesja ćwiczeń o dużej objętości.

W czterotygodniowym badaniu podzielono 36 niewytrenowanych studentów college’u (24 mężczyzn i 12 kobiet) na trzy grupy, aby zmierzyć zmianę siły mięśniowej i grubości mięśni podczas wykonywania maksymalnego wysiłku ekscentrycznych loków bicepsa. Grupa A wykonywała jeden zestaw sześciu powtórzeń tygodniowo, co bez zaskoczenia nie wykazało żadnych zmian w sile i wielkości mięśni. Grupa B wykonywała jeden zestaw trzydziestu powtórzeń każdego tygodnia, co spowodowało sześcioprocentowy wzrost wielkości mięśni, ale bez dodatkowej siły mięśniowej. Grupa C wykonała sześć powtórzeń pięć razy w tygodniu, co spowodowało zarówno dziesięcioprocentowy wzrost siły, jak i podobny wzrost wielkości mięśni do grupy B.

Wiele osób ma grupę mięśniową, która po prostu odmawia wzrostu. Dla mnie zawsze była to moja klatka piersiowa. Po przejściu z jednego dnia o wysokiej objętości do treningu trzy razy w tygodniu zawierającego dzień mocy, objętości i akcesoriów, moje pecs znacznie się rozwinęły. Więc jeśli twój pojedynczy dzień o wysokiej objętości nie działa, dlaczego nie spróbować uderzyć w swoje słabe obszary wiele razy w tygodniu. Program treningowy o wyższej częstotliwości pomoże ci rozwinąć lepszą formę, pogłębić połączenie umysł-mięśnie, zwiększyć ogólną objętość treningu i nie pozwoli, aby jeden zły dzień zrujnował twoje zyski na cały tydzień.

Jako ostatnia uwaga, to badanie nie jest rozstrzygające i istnieje wiele innych badań, które zaprzeczają temu wynikowi. Na przykład, papier z 2019 roku Brad Jon Schoenfeld et al. J Sports Sci. zrobił kompleksową metaanalizę 25 badań dotyczących częstotliwości treningu. Stwierdzili, że częstotliwość treningu oporowego nie ma znaczącego wpływu na hipertrofię mięśni, gdy objętość jest wyrównana. Dlatego możesz wybrać tygodniową częstotliwość na grupę mięśniową w oparciu o osobiste preferencje.

Polecamy  Najlepszy trening ogólnorozwojowy (FBW) dla kobiet

Badania:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/sms.14220
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30558493/

Leave A Reply