Jak cukrzyca wpływa na ćwiczenia?

Ćwiczenia mają liczne korzyści dla wszystkich osób z cukrzycą.

Jeśli masz cukrzycę typu 2, ćwiczenia pomagają utrzymać zdrową wagę i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Może również promować lepszą kontrolę cukru we krwi i przepływ krwi.

Osoby z cukrzycą typu 1 mogą również korzystać z ćwiczeń. Jednakże, jeśli masz ten typ cukrzycy, należy ściśle monitorować poziom cukru we krwi. To dlatego, że ćwiczenia mogą prowadzić do hipoglikemii. Jeśli masz cukrzycę typu 2, ale nie przyjmujesz takich leków, istnieje bardzo niskie ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi przy ćwiczeniach.

Tak czy inaczej, ćwiczenia są korzystne, o ile podejmiesz odpowiednie środki ostrożności.

Chociaż możesz nie mieć motywacji do ćwiczeń lub możesz być zaniepokojony poziomem cukru we krwi, nie poddawaj się. Możesz znaleźć program ćwiczeń, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Twój lekarz może pomóc Ci wybrać odpowiednie zajęcia i ustalić docelowe poziomy cukru we krwi, aby upewnić się, że ćwiczysz bezpiecznie.

Uwagi dotyczące ćwiczeń

Jeśli nie ćwiczyłeś od jakiegoś czasu i planujesz rozpocząć coś bardziej intensywnego niż zwykły spacer, porozmawiaj z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz jakiekolwiek przewlekłe powikłania lub jeśli chorujesz na cukrzycę od ponad 10 lat.

Lekarz może zalecić wykonanie próby wysiłkowej przed rozpoczęciem programu treningowego, jeśli masz ponad 40 lat. Pozwoli to upewnić się, że Twoje serce jest w wystarczająco dobrej kondycji, abyś mógł bezpiecznie ćwiczyć.

Jeśli ćwiczysz i masz cukrzycę, ważne jest, abyś był przygotowany. Powinieneś zawsze nosić medyczną bransoletkę alarmową lub inny identyfikator, który pozwala ludziom wiedzieć, że masz cukrzycę, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki, które mogą powodować hipoglikemię. W takim przypadku należy również mieć pod ręką inne środki ostrożności, które pomogą podnieść poziom cukru we krwi w razie potrzeby. Do tych przedmiotów należą:

  • szybko działające węglowodany, takie jak żele lub owoce
  • tabletki glukozy
  • napoje sportowe zawierające cukier, takie jak Gatorade lub Powerade.

Chociaż każdy powinien zawsze pić dużo płynów podczas ćwiczeń, osoby z cukrzycą powinny szczególnie uważać, aby dostarczyć wystarczającą ilość płynów. Odwodnienie podczas ćwiczeń może negatywnie wpłynąć na poziom cukru we krwi. Zadbaj o wypicie co najmniej 250ml wody przed, w trakcie i po treningu, aby pozostać nawodnionym.

Ryzyko związane z ćwiczeniem mając cukrzycę

Kiedy ćwiczysz, twoje ciało zaczyna wykorzystywać cukier z krwi jako źródło energii. Twoje ciało staje się również bardziej wrażliwe na insulinę w systemie. Jest to generalnie zjawisko korzystne.

Jednak te dwa efekty mogą spowodować spadek cukru we krwi do niskiego poziomu, jeśli przyjmujesz pewne leki, takie jak insulina lub sulfonylomoczniki. Z tego powodu ważne jest, aby monitorować poziom cukru we krwi zarówno przed, jak i po ćwiczeniach, jeśli przyjmujesz te leki. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić idealny poziom cukru we krwi przed i po treningu

Niektóre osoby z cukrzycą mogą potrzebować unikać forsownych ćwiczeń. Dotyczy to niektórych form retinopatii cukrzycowej, chorób oczu, wysokiego ciśnienia krwi lub problemów ze stopami. Wysiłek fizyczny może również zwiększyć ryzyko wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi wiele godzin po wysiłku.

Ludzie, biorący leki, które stawiają ich przed ryzykiem niskiego poziomu cukru we krwi, powinni zwrócić uwagę na badanie cukru we krwi długo po wytężonym wysiłku fizycznym. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o najlepszym podejściu, biorąc pod uwagę swoje indywidualne problemy zdrowotne.

Polecamy  Czy witamina D może obniżyć ryzyko zachorowania na COVID-19?

Ćwiczenia na zewnątrz mogą również wpływać na reakcję organizmu. Na przykład, ekstremalne wahania temperatury mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Co należy zrobić, jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski lub wysoki przed planowanymi ćwiczeniami? Jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki i masz cukrzycę typu 1, możesz wykonać test na obecność ketonów i zrezygnować z ćwiczeń, jeśli wynik testu na obecność ketonów jest pozytywny. Jeśli poziom cukru we krwi jest niski, powinieneś coś zjeść przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby stworzyć odpowiedni dla Ciebie plan.

Monitorowanie poziomu cukru we krwi przed treningiem

Należy sprawdzić poziom cukru we krwi na około 30 minut przed ćwiczeniami, aby upewnić się, że jest on w bezpiecznym zakresie. Lekarz może ustalić z Tobą indywidualne założenia, jednak poniżej podajemy kilka ogólnych wytycznych:

Mniej niż 100 mg/dl (5,6 mmol/l)

Jeśli przyjmujesz leki, które zwiększają poziom insuliny w organizmie, powstrzymaj się od ćwiczeń do czasu zjedzenia wysokowęglowodanowej przekąski. Może to być owoc, połowa kanapki z szynką lub krakersy. Przed ćwiczeniami możesz sprawdzić poziom cukru we krwi, aby upewnić się, że jest on w odpowiednim zakresie.

Między 100 a 250 mg/dl (5,6 a 13,9 mmol/l)

Ten zakres cukru we krwi jest do zaakceptowania, gdy zaczynasz ćwiczyć.

250 mg/dl (13,9 mmol/l) do 300 mg/dl (16,7 mmol/l)

Ten poziom cukru we krwi może wskazywać na obecność ketozy, więc pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie masz ketonów. Jeśli są one obecne, nie ćwicz, dopóki poziom cukru we krwi nie spadnie. Jest to zazwyczaj problem tylko dla osób z cukrzycą typu 1.

300 mg/dl (16,7 mmol/l) lub więcej

Ten poziom hiperglikemii może szybko przejść w ketozę u osób z cukrzycą typu 1. Może to pogorszyć wykonywanie ćwiczeń fizycznych u osób z cukrzycą typu 1, u których występuje niedobór insuliny.

U osób z cukrzycą typu 2 rzadko dochodzi do tak głębokiego niedoboru insuliny. Zazwyczaj nie muszą odkładać ćwiczeń z powodu wysokiego stężenia glukozy we krwi, o ile czują się dobrze i pamiętają o nawodnieniu.

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi podczas ćwiczeń

Rozpoznanie hipoglikemii podczas ćwiczeń może być trudne. Z natury, ćwiczenia wywierają na organizm stres, który może imitować niski poziom cukru we krwi. Możesz również doświadczyć wyjątkowych objawów, takich jak nietypowe zmiany wizualne, gdy poziom cukru we krwi jest niski.

Przykłady objawów hipoglikemii wywołanej ćwiczeniami u osób z cukrzycą obejmują:

  • drażliwość
  • nagłe pojawienie się zmęczenia
  • nadmierne pocenie się
  • mrowienie w dłoniach lub języku
  • drżenie lub trzęsienie się rąk

Jeśli doświadczasz tych objawów, zbadaj poziom cukru we krwi i odpocznij przez chwilę. Zjedz lub wypij szybko działające węglowodany, aby pomóc przywrócić poziom cukru we krwi.

Zalecane ćwiczenia dla osób z cukrzycą

Dobrym początkiem jest jakaś forma łagodnych ćwiczeń aerobowych, które stanowią wyzwanie dla Twoich płuc i serca, aby je wzmocnić. Przykładem mogą być spacery, taniec, jogging lub zajęcia z aerobiku.

Jeśli jednak Twoje stopy zostały uszkodzone przez neuropatię cukrzycową, możesz rozważyć ćwiczenia, które utrzymują Cię na nogach. Zapobiegnie to większym urazom lub uszkodzeniom. Ćwiczenia te obejmują jazdę na rowerze, wiosłowanie lub pływanie. Zawsze noś wygodne, dobrze dopasowane buty w połączeniu z oddychającymi skarpetami, aby uniknąć podrażnień.

Na koniec, nie myśl, że musisz być maratończykiem. Zamiast tego spróbuj zacząć od ćwiczeń aerobowych w wymiarze od 5 do 10 minut. Następnie przejdź do około 30 minut ćwiczeń przez większość dni w tygodniu.

Leave A Reply