Masz psa lub planujesz jego posiadanie? Chcesz biegać z psem, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jak przygotować psa do biegania? Czy każdy pies może biegać? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące biegania z psem znajdziesz w tym artykule.

Bieganie z psem to nie tylko dbanie o zdrowie, ale również ciekawy sposób na zmęczenie psa. A wiele ras psów potrzebuje do szczęścia sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Żyjąc w miastach nie zawsze mamy możliwość puszczenia zwierzaka luzem, aby ten mógł się wybiegać. A wspólne bieganie w parku czy na chodniku zapewnia psu sporą dawkę ruchu, a także jest dla niego bezpieczne, gdyż cały czas będzie na smyczy. Sport pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także wydłuża życia, co dotyczy zarówno nas, jak i naszych pupili. Wspólne bieganie z psem poprawi jakość naszego życia, ale również zacieśni więzy między nami a czworonogiem. Pies z pewnością doceni fakt, że może nam towarzyszyć podczas treningu, a dodatkowo zmęczony zwierzak lepiej zniesie samotność kiedy my udamy się do pracy. 

Czy z każdym psem można biegać?

Warto wiedzieć, że nie każdy pies może biegać, gdyż jest to dość wymagający sport. Stąd też odradza się bieganie ze starszymi psami, chociaż nie jest to zabronione, jeśli wcześniej wykonamy niezbędne badania u weterynarza. Pozwoli nam to ocenić stan zdrowia zwierzęcia, a weterynarz powie nam czy może on z nami biegać. Zabronione jest bieganie ze szczeniakiem, gdyż dorastający organizm jest już obciążony, a dodatkowy wysiłek może powodować wiele urazów. Psy osiągają dorosłość w wieku od około 12 miesięcy. Małe rasy psów dorastają szybciej, jednak nie wszystkie będą nadawać się do biegania. Z kolei duże rasy psów potrzebują nawet dwóch lat, aby dorosnąć i móc biegać. 

Jak przygotować psa do biegania?

Zanim zaczniemy biegać z psem musimy przygotować go do tego rodzaju wysiłku. Ważne jest to, żeby traktować psa jak początkującego biegacza. Oznacza to rozpoczęcie treningów od marszobiegów, które stopniowo przygotowują organizm do ciągłego biegu. Polega to na tym, że biegniemy z psem przez jakiś czas, po czym maszerujemy aż oddech czworonoga wróci do normy. Zamiast marszu można się zatrzymać na chwilę, co również będzie dobrym sposobem na odpoczynek. Jeden pies będzie wolał maszerować, a inny położyć się i odpocząć. W czasie biegu należy obserwować zachowanie psa, gdyż powie nam to czy zwierzak ma siłę na dalszy bieg. Jeśli pies wbiega nam przed nogi, łapie zębami za smycz czy zwalnia, powinniśmy się zatrzymać bądź zwolnić tempo. Sygnały te oznaczają, że pies potrzebuje chwili przerwy. 

Najważniejsze jest to, aby pies w czasie biegu miał szelki. Niestety wielu właścicieli czworonogów biega z psem w obroży, co jest dla niego niekomfortowe, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Wszelkie szarpnięcia czy nagłe zatrzymanie się oddziałują bezpośrednio na kark psa, a urazy w tym miejscu są groźne i bolesne. Smycz powinna mieć przynajmniej 2 metry długości. Jeśli chcemy, aby nasz pupil biegał przy nodze, klasyczna smycz będzie dobra. Natomiast do canicrossu niezbędna będzie smycz z amortyzacją, specjalne szelki, a także pas biodrowy. Canicross polega na tym, że pies ciągnie nas biegnąc przed nami, co zwiększa naszą prędkość biegu. Niemniej jednak dla zwierzaka jest to dość intensywny wysiłek, dlatego też tutaj biega się na krótsze dystanse w szybszym tempie. Z kolei bieg psa przy nodze sprawdzi się na dłuższych dystansach w wolniejszym tempie. Trzeba nauczyć zwierzaka komend, które przydadzą się w czasie biegu, a są to komendy zatrzymywania się, skręcania czy określające tempo biegu. Poprawia to komfort w czasie wysiłku i zwiększa bezpieczeństwo naszego pupila. 

Polecamy  Plan treningowy i dieta Jeff'a Seid'a

Przed udaniem się na trening nie należy karmić psa, gdyż może to powodować problemy trawienne w czasie wysiłku, a także po jego zakończeniu. Należy odczekać około 2 godziny od zjedzenia przez psa posiłku, aby móc z nim biegać. Na początku dajmy psu 10 minut na załatwienie swoich potrzeb i przejdźmy się z nim kawałek. Będzie to dobra rozgrzewka przed wysiłkiem. Pierwszy trening biegowy nie powinien być długi, gdyż będzie to dla psa nowość. Stopniowo możemy wydłużać czas biegu, jak i pokonywany dystans. Niemniej jednak musimy obserwować jak pies reaguje na zmiany zarówno w czasie wysiłku, jak i po nim. W końcu dłuższe dystanse możemy pokonywać sami, a trening z psem może być rozgrzewką bądź dodatkiem do naszego biegania. Po powrocie należy odczekać przynajmniej pół godziny przed podaniem psu posiłku, co jest bardzo ważne u psów z wrażliwym układem pokarmowym. Jeśli regularnie biegamy z psem warto kupić karmę dla psów aktywnych, która jest bardziej kaloryczna i zawiera więcej cennego białka. 

Bieganie po chodniku czy na trawie – co będzie lepsze dla psa?

Bieganie w parku czy lesie jest dużo lepsze zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonogów. Przez to, że jest tam nierówna nawierzchnia dużo bardziej pracują mięśnie, co odciąża kręgosłup. Ważnym aspektem jest również to, że ziemia nie nagrzewa się tak bardzo jak chodnik czy asfalt, co jest znacznie lepsze latem. Z kolei chodnik może być lepszy zimą, kiedy to leśne ścieżki są pokryte grubą warstwą śniegu, co utrudnia bieganie. Bieganie z psem po chodniku latem, podobnie jak długie spacery na tej nawierzchni powodują otarcia opuszków łap, które są bardzo bolesne dla psa. Stąd też, większą część treningu najlepiej wykonać na łonie natury, w parku bądź lesie.

Leave A Reply