Minerały są niezbędne dla organizmu, podobnie jak witaminy i błonnik. Są to niezbędne składniki odżywcze, które dostarczamy organizmowi poprzez żywność, którą spożywamy każdego dnia. W przypadku siarczanu magnezu jest on niezbędny, ponieważ pomaga zrównoważyć pracę centralnego układu nerwowego. W szczególności siarczan magnezu jest powszechnie stosowany w zapobieganiu i leczeniu napadów drgawek u kobiet ze stanem przedrzucawkowym. Ponadto siarczan może być również stosowany w leczeniu osób cierpiących na znaczne niedobory magnezu. 

Co to jest siarczan magnezu?

Jak wspomniano powyżej, siarczan magnezu jest niezbędny dla organizmu, ponieważ pomaga zrównoważyć pracę centralnego układu nerwowego. Siarczan jest zwykle przyjmowany doustnie, a po dotarciu do żołądka jest przekształcany w chlorek magnezu, który w przeciwnym razie nie mógłby go przyswoić. Dawka siarczanu jest inna dla każdego pacjenta, dlatego o jej doborze decyduje lekarz. Magnez jest minerałem, który wyróżnia się przede wszystkim swoim uspokajającym i relaksującym działaniem, które może być wykorzystywane m.in. w leczeniu drgawek.

Funkcje siarczanu magnezu.

Siarczan magnezu doskonale nadaje się do oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych, a tym samym do oczyszczania wątroby. W innych przypadkach stosuje się ją również jako środek przeczyszczający oraz do łagodzenia bólu mięśni. Jak już wspomnieliśmy, siarczan magnezu jest również szeroko stosowany w leczeniu drgawek, które są tak częste u kobiet cierpiących na stan przedrzucawkowy. Dlatego też, gdy dana osoba przyjmuje siarczan magnezu, robi to w celu leczenia różnych schorzeń. Pozytywne skutki siarczanu magnezu dla naszego organizmu:

 • zapobieganie stanu przedrzucawkowego;
 • oczyszczanie krwi i wątroby;
 • ulga w różnych bólach mięśniowych;
 • poprawa funkcji poznawczych;
 • działanie przeciwko brakowi energii i skrajnemu zmęczeniu;
 • tonizowanie skóry.

Możliwe niepożądanie skutki.

Działania niepożądane i przeciwwskazania do stosowania siarczanu magnezu Podobnie jak większość leków, siarczan magnezu często powoduje szereg działań niepożądanych. Z tego powodu przed zastosowaniem siarczanu magnezu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych działań niepożądanych siarczanu magnezu:

 • możliwa utrata odruchów w niektórych ruchach;
 • omdlenie lub zasłabnięcie;
 • hipotensja;
 • reakcje alergiczne;
 • osłabienie i pewna utrata kontroli nad mięśniami.
Polecamy  Jak zwiększyć swój wzrost: czy jest coś co można zrobić?

Oprócz wymienionych powyżej skutków ubocznych, przyjmowanie siarczanu magnezu wiąże się z szeregiem przeciwwskazań, które należy rozważyć przed rozpoczęciem leczenia przy następujących schorzeniach:

 • niewydolność nerek;
 • tachykardia i problemy z sercem;
 • wysokie ryzyko wystąpienia zawału serca.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy mieć świadomość, że jest to lek wysokiego ryzyka dla prawidłowego rozwoju przyszłego dziecka. Dlatego przed zastosowaniem siarczanu magnezu kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu rozważenia, czy powinny przyjmować ten lek, czy też nie.

Podsumowanie.

Siarczan magnezu jest szeroko stosowany w leczeniu i zapobieganiu napadom drgawek u kobiet zarówno z łagodnym, jak i ciężkim stanem przedrzucawkowym. Stosuje się ją również w innych dolegliwościach, takich jak bóle mięśni lub jako środek przeczyszczający. Nie ulega wątpliwości, że przed samodzielnym stosowaniem siarczanu magnezu zaleca się konsultację z lekarzem w celu sprawdzenia ewentualnych skutków ubocznych i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Szczególnie kobiety w okresie ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

Leave A Reply