rozwiń
Olejki eteryczne powstają wskutek wyciskania substancji odżywczych z liści, łodyg, kwiatów, kory, korzeni lub innych części roślinnych. Olejki eteryczne, mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Przypisuje im się działanie związane z redukcją stresu, poprawa funkcjonowania układu krwionośnego. Docenianą właściwością jest ich zapach.
Olejki mogą nawet pomagać łagodzić bóle głowy i przeciwdziałać migrenie. Ich stosowanie nie jest związane z groźnymi skutkami ubocznymi. Dzięki temu wydają się świetną alternatywą dla znacznie bardziej ingerujących w działanie organizmu leków.
Olejek eteryczny z lawendy
Olejek lawendowy jest popularny w łagodzeniu stresu i ma działanie rozluźniające mięśnie. Uznaje się, że wdychanie olejku lawendowego może przynieść ulgę podczas ataku migreny.
Olejek lawendowy możemy umieścić bezpośrednio na skórze i wmasować w miejscu, które boli. Poza tym poleca się dodawanie olejku do wody podczas kąpieli, dzięki czemu jego opary dotrą do naszych płuc i wywołają korzystny efekt.
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Olejek z mięty pieprzowej dobrze sprawdza się w leczeniu objawów bólu głowy i migreny. Swoje właściwości zawdzięcza m.in. mentolowi, który po przyłożeniu na skórę daje wrażenie schłodzenia. Dzięki temu łagodzi ból, a ponadto rozluźnia mięśnie.
Olejek z mięty pieprzowej działa skutecznie w miejscowym łagodzeniu zwykłego bólu głowy oraz podczas ataku migreny.
Aby wykorzystać właściwości mięty pieprzowej należy rozcieńczyć ją w oleju (np. olej kokosowy) i nałożyć w miejsce, gdzie odczuwamy ból.
Olejek eteryczny z rozmarynu
Rozmarynowy olejek eteryczny ma silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo przypisuje mu się pozytywny wpływ na krążenie krwi. Poprzez poprawienie ukrwienia, złagodzenie bólu i stanu zapalnego olejek rozmarynowy może pomagać w bólach głowy.
Olejku eterycznego z rozmarynu możemy użyć w podobny sposób – zmieszać go z innym olejem oraz smarować, jednocześnie masując miejsce, w którym odczuwamy ból.
Olejek eteryczny z rumianku niemieckiego
Ten olejek jest świetnym rozwiązaniem w bólach głowy, które towarzyszą nam wskutek stresu i napięcia. Poza działaniem łagodzącym ból działa relaksacyjnie i przeciwstresowo.
Możemy nacierać nim skórę lub dodać do kąpieli i wdychać jego parę w celu osiągnięcia efektu leczniczego.
Olejek eteryczny z eukaliptusa australijskiego
Zalecany jest w przypadku bólu zatok. Działa oczyszczająco na zatoki oraz drogi nosowe, a w dodatku rozluźnia mięśnie, których napięcie może wpływać na zaostrzenie bólu głowy.
Można łączyć olejek z eukaliptusa z olejkiem z mięty pieprzowej w celu zwiększenia przeciwbólowego efektu oraz złagodzenia stresu.
Podobnie jak wyżej opisane olejki ten również najpierw rozcieńczamy w innym oleju, a następnie wsmarowujemy w okolice klatki piersiowej. Można również dodać go do kąpieli i oddychając nosem wdychać opary.
Podsumowanie
Używanie olejków eterycznych jest świetnym domowym sposobem na łagodzenie bólów i pomoc w stanie stresu. Nie przypisuje się im znaczących efektów ubocznych. Najczęstszym z nich jest podrażnienie alergiczne. Aby uniknąć reakcji alergicznej rozcieńczamy olejki w neutralnych olejach (np. wspomnianym wcześniej kokosowym) nim naniesiemy je na skórę.
Olejki eteryczne nie są zalecane dla dzieci poniżej 1 roku życia. Kobiety w ciąży również powinny unikać kontaktu z olejkami, gdyż zawarte w nich związki chemiczne mogą zwiększać ryzyko poronienia.
Grupa ludzi, którzy powinni szczególnie uważać to osoby cierpiące na astmę i problemy z sercem. Zaleca się konsultację z lekarzem, przed próbą terapii olejkiem eterycznym.
Jednocześnie pamiętajmy o niebagatelizowaniu objawów i w przypadku często powtarzających się (około raz w tygodniu i częściej) bólów głowy lub ataków migreny udajmy się do lekarza. Niewykluczone, że potrzebne będą dodatkowe badania i interwencję, aby pomóc nam w naszych dolegliwościach.