Zdrowe i silne włosy dodają nam atrakcyjności. Widzimy, że wyglądamy korzystniej i czujemy się lepiej. Przykrym problemem jest również wypadanie włosów. Niestety, kiedy się starzejemy kondycja naszych włosów pogarsza się. Dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na zdrowie naszych włosów. Jak zapobiegać wypadaniu włosów? Oto co możemy zrobić, aby były one zdrowsze.

1. Spożywajmy witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, a szczególnie kwas pantotenowy (witamina B5) jest ważnym składnikiem, którego niedobór może pogarszać strukturę włosów. Jej obecność jest bardzo istotna dla podziałów komórek w mieszku włosowym. Wykazano, że suplementacja kwasu pantotenowego ma działanie hamujące wypadanie włosów oraz pobudza ich wzrost. Witamina ta odpowiada również za pigmentację, zatem jej niedobór może przyśpieszyć siwienie włosów.

2. Suszmy włosy po myciu

Suszenie włosów jest zdrowsze, niż pozostawienie ich mokrych. Dzieje się tak, ponieważ mokre łuski ulegają rozpulchnieniu, a wtedy stają się podatniejsze na uszkodzenia. Jednak samo suszenie, również może być czynnikiem uszkadzającym, gdy robimy to niewłaściwie. Najlepszym rozwiązaniem jest wstępne osuszenie ich ciepłym ręcznikiem. Następnie warto odczekać chwilę, kiedy wysychać będą samodzielnie. Na koniec używamy suszarki, aby zamknąć łuski, co zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Odległość suszarki od włosów powinna wynosić minimum 20 cm, a temperatura nie przekraczać 70 stopni.

3. Spożywajmy odpowiednią ilość Cynku

Cynk jako składnik wielu enzymów bierze również udział w metabolizmie kolagenu. Jest to białko obecne we włosach. Problemy w przemianach kolagenu mogą objawiać się w postaci suchych i łamliwych włosów. Odpowiednia podaż cynku jest istotna dla kondycji włosów.

Polecamy  Jak ćwiczenia mogą pomóc w zaburzeniu dwubiegunowym?

4. Pij dużo wody

Woda jest ważną substancją, dzięki której składniki odżywcze mogą zostać rozprowadzone po organizmie. Witaminy, minerały, proteiny są transportowane do włosów w obecności wody. Odwodnienie może prowadzić do wysuszenia włosów, zwiększonej łamliwości. Włosy stają się szorstkie, a wysuszenie skóry głowy prowadzi do łupieżu. Człowiek powinien pić 1,5-2l wody dziennie. W wypadku wzmożonej aktywności fizycznej więcej.

5. Dbaj o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na nawilżenie skóry głowy. Ponadto stymulują włosy do wzrostu. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może zapobiegać łamaniu się końcówek włosów i ich rozdwajaniu.

Leave A Reply