Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie treningu, czy budzisz się rano w wyścigu, jedzenie będzie Twoim paliwem, więc wybieraj mądrze. Oto 12 produktów, które dostarczą ci energii.

Oprócz wiedzy o tym, jakie pokarmy są naturalnymi wzmacniaczami energii, ważne jest, aby skupić się na tym, jak je jeść. Rozważ spożywanie sześciu do ośmiu posiłków w ciągu dnia, zamiast trzech większych posiłków z przerwami na przekąski pomiędzy nimi. Jeśli zwiększasz swój poziom aktywności, będziesz musiał zwiększyć spożycie kalorii, aby utrzymać poziom energii i wagę. Oprócz konsekwentnego picia wody przez cały dzień, musisz uzupełniać elektrolity i energię w organizmie.

12 produktów, które dadzą ci zastrzyk energii

Jogurt grecki

Jogurt grecki zawiera więcej białka niż inne rodzaje jogurtów, a białko jest kluczowe dla optymalnej energii. Podczas gdy węglowodany mogą być rozsądnym źródłem energii do spożycia kilka godzin przed wysiłkiem, warto skupić się na zwiększeniu spożycia białka podczas treningu i zjedzeniu obfitego w białko śniadania rano.

2. Banany

Banany są znane z tego, że są słodkie, ale nie przeocz jednej naprawdę słodkiej korzyści z ich jedzenia: otrzymasz zastrzyk potasu. Banany są doskonałym pokarmem do uzupełniania elektrolitów, które są kluczowe dla poczucia siły podczas treningu.

3. Bataty

Podobnie jak banany, te słodkie ziemniaki mają wysoką zawartość potasu, więc są dobrym źródłem naturalnych elektrolitów. Inna korzyść ze spożywania batatów? Twoje ciało będzie Ci wdzięczne za zrównoważone węglowodany złożone, które uwalniają energię do organizmu w rozłożonym czasie.

4. Mięta

Zachowaj zimną krew podczas treningu lub biegu i dodaj trochę mięty do wody lub żuj ją podczas wysiłku. Będziesz zszokowany tym, jak natychmiastowo poczujesz się odświeżony. Może to brzmi niekonwencjonalnie, ale kiedy sportowcy zaczynają używać mięty, staje się ona natychmiastową zmianą gry.

5. Pomarańcze

Nie zapominaj o witaminie C podczas treningu! Często niedoceniana, jeśli chodzi o fitness, witamina C jest niezbędna do zdrowej produkcji kolagenu (smarowanie stawów) oraz do wzrostu i naprawy tkanek w całym organizmie. Pomarańcze zawierają również potas, więc uzupełnisz elektrolity, które są niezbędne do odzyskania energii.

Polecamy  Czy ograniczenie spożycia białka po przeszczepie nerki jest rzeczywiście zdrowe?

6. Pełne ziarno

Jeśli zamienisz swoją bułkę na chleb pełnoziarnisty lub białe spaghetti na pełnoziarniste penne, twoje ciało poczuje się zupełnie inaczej, w pozytywnym znaczeniu tych słów. Kiedy całe ziarna (pamiętasz te złożone węglowodany?) są trawione, energia jest uwalniana powoli do organizmu i stabilizuje naszą energię. Ziarna rafinowane (jak np. żywność z białej mąki) szybko uwalniają energię do organizmu, a to może prowadzić do uczucia senności krótko po zjedzeniu posiłku.

7. Quinoa

To ziarno jest kompletnym źródłem białka w naturze, zawierającym wszystkie osiem aminokwasów. Quinoa zawiera również lizynę, która jest niezbędna do naprawy tkanek i żelazo, które promuje zdrową krew. Ma również znacznie więcej błonnika niż inne ziarna, co ma sens, ponieważ było to starożytne jedzenie wojowników Inków.

8. Nasiona

Jedz jak ptak, by działać jak lew. Przekąszaj nasiona chia, słonecznika i dyni, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk białka i porcję zdrowych, chroniących serce tłuszczów. Niskowęglowodanowy i wysokobiałkowy skład tych nasion sprawi, że poziom energii w Twoim organizmie będzie stabilny, a Ty będziesz w stanie uniknąć uczucia rozdrażnienia lub gwałtownego wzrostu lub spadku poziomu cukru we krwi.

9. Jajka

Bogate w białko i witaminy z grupy B, które są niezbędne dla zdrowego metabolizmu i funkcji energetycznej. Ugotuj je na twardo z wyprzedzeniem, aby uzyskać łatwą przekąskę. Ogólnie rzecz biorąc, możesz jeść kilka dziennie (tak, nawet z żółtkiem), jeśli jesteś aktywny.

10. Szpinak

Jedz go na surowo lub gotuj podczas przygotowywania posiłków na początku tygodnia. Popeye naprawdę był idealną postacią do kojarzenia ze szpinakiem. Ten superfood jest bogaty w żelazo i potas, witaminy A i C, błonnik i fitoskładniki, które utrzymają Twój poziom energii na wysokim poziomie. Dodaj kilka garści do blendera z plasterkami świeżego jabłka i lodem, aby uzyskać szybkie, pełne zieleni smoothie.

11. Łosoś

Zgrilluj łososia bogatego w witaminę B, aby uzyskać naprawdę pyszny dodatek do swojego jadłospisu dodającego energii. Ta obfita ryba zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a sama zawartość białka sprawi, że Twoje ciało będzie się czuło jak należy.

12. Woda kokosowa

Wypij ten naturalny wzmacniacz energii w dniu treningu. Woda kokosowa zawiera sód, potas, wapń, magnez i fosfor – czyli pięć głównych elektrolitów. Dzięki temu poczujesz się odświeżony na zupełnie nowym poziomie.

Leave A Reply