Chcesz schudnąć? Nie ma znaczenie czy robisz to dla zdrowia, czy chcesz lepiej wyglądać w wakacje, które zbliżają się wielkimi krokami. W tym artykule poznasz 10 zasad, które pomogą ci schudnąć i utrzymać formę na dłużej. 

  1. Licz kalorie

Liczenie kalorii to podstawa w procesie kształtowania sylwetki. Bez liczenia spożywanych kcal, nie będziesz wiedzieć ile energii dostarczasz do organizmu. W końcu nadmiar kcal zostanie zamieniony na tkankę tłuszczową. Zacznij od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętaj, że nic się nie stanie jeśli jednego dnia przekroczysz limit kalorii. Staraj się jednak trzymać wyznaczonej ilości kcal do spożycia. Zdecydowanie trudniej jest spalić spożyte kalorie, dlatego lepiej po prostu jedz ich mniej. W liczeniu kalorii pomoże ci waga kuchenna i aplikacja na smartfon.

  1. Jedz warzywa i owoce 

Warzywa i owoce odgrywają ważną rolę w zdrowym odżywianiu. Nie tylko zawierają wiele witamin i minerałów, ale również sporo błonnika. Błonnik zwiększa uczucie sytości, przez co bardziej się najadasz i nie myślisz o podjadaniu między posiłkami. Zdecydowanie lepszym wyborem są warzywa i owoce niż soki. Zaplanuj swoją dietę tak, żeby w każdym posiłku znajdowały się owoce bądź warzywa.

  1. Ogranicz fast-foody, słodycze i słodkie napoje 

Całkowita rezygnacja z niezdrowych przekąsek może być dla wielu zbyt trudna. Dlatego też postaraj się ograniczyć spożywanie niezdrowych produktów. Zamiast tego możesz wykonać zdrowsze wersje ulubionych przekąsek. W internecie znajdziesz wiele inspiracji, dzięki którym przygotujesz fit posiłki. Raz w tygodniu pozwól sobie na kawałek ciasta czy ulubioną przekąskę. W ten sposób dłużej wytrwasz na diecie, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru kilogramów.

  1. Pij wodę 

Woda nie tylko jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również pomaga w odchudzaniu. Rano, zaraz po wstaniu wypij szklankę wody z sokiem z połówki cytryny. W ten sposób podkręcisz swój metabolizm. Dziennie musisz pić około 2 litry wody. Więcej trzeba pić latem, zwłaszcza kiedy wykonujesz trening siłowy bądź cardio. Woda, którą wypijasz w trakcie posiłku zwiększa uczucie sytości, co sprawia, że nie będziesz podjadać.

  1. Jedz regularnie 

Regularne spożywanie posiłków jest ważne z kilku względów. W zależności od preferencji staraj się jest 3-5 posiłków dziennie o stałych porach. W ten sposób unikniesz podjadania między posiłkami, co często jest problemem w czasie odchudzania. Pierwszy posiłek powinno się jeść około godzinę bądź dwie po wstaniu, a ostatni około godziny przed snem. Jedzenie o stałych porach pobudza metabolizm, co przekłada się na efektywniejsze spalanie tłuszczu.

  1. Ruszaj się 
Polecamy  Trening na wioślarzu

Aktywność fizyczna jest ważna, jeśli zależy ci na odchudzaniu. Staraj się wykonywać 3-4 treningi siłowe w tygodniu, co rozbuduje twoje mięśnie i wpłynie na podkręcenie metabolizmu. Oprócz tego po prostu więcej się ruszaj. Zamień windę na schody, a samochód na rower bądź spacer, jeśli to możliwe. Staraj się aktywnie spędzać czas wolny. Im więcej aktywności tym więcej kalorii spalisz w ciągu dnia. 

  1. Wysypiaj się 

Sen jest ważny, żebyś mógł prawidłowo funkcjonować. Kiedy jesteś niewyspany możesz odczuwać większy apetyt, a także spadnie chęć na jakąkolwiek aktywność fizyczną. W czasie snu organizm może się regenerować. Bez tego twoje ciało nie będzie w pełni gotowe na kolejny trening. Dziennie powinno się spać około 7-8 godzin. Zainwestuj w dobry materac, gdyż bez tego nigdy dobrze się nie wyśpisz. Materac nie może być ani za miękki, ani za twardy, dlatego udaj się do sklepu i wybierz ten idealny dla siebie. Spraw, żeby w sypialni panowała odpowiednia dla ciebie temperatura.

  1. Ustal realny cel 

Ustalenie celu i ram czasowych na jego wykonanie działa motywująco. Ustal ile konkretnie chcesz schudnąć i zapisz to na kartce. Daj sobie odpowiednio dużo czasu na wykonanie zadania. Chudnięcie 2-4 kg miesięcznie to realny cel, który z pewnością wykonasz. Kartkę z celem umieść w widocznym miejscu, w którym często przebywasz. Podziel się swoim postanowieniem ze znajomymi. Powiedzenie komuś o swoich postanowieniach to dodatkowa motywacja.

  1. Znajdź hobby 

Znajdź zajęcie, które sprawia ci przyjemność i zajmuje na dłużej. Najlepiej, żeby było to hobby wymagające od ciebie ruchu. Gry drużynowe, jazda na rolkach, rower, spacery, bieganie czy prace ogrodowe mogą nie tylko być ciekawym zajęciem, ale również pomogą ci spalać kalorie i poprawić kondycję. Posiadanie hobby sprawia, że masz mniej czasu na myślenie o jedzeniu. W ten sposób łatwiej będzie ci wytrwać na deficycie kalorycznym.

  1. Znajdź towarzysza 

Wspólne odchudzanie może być dla ciebie bardzo motywujące. W obecnych czasach wiele osób ma problemy z nadwagą. Z pewnością wśród znajomych znajdziesz kogoś, kto będzie chciał schudnąć razem z tobą. Wspólne treningi, dzielenie się poradami czy przepisami to dobra motywacja. Razem z przyjacielem będziecie się wspólnie motywować, co zwiększa szansę na skuteczne schudnięcie.

Leave A Reply