Nie ma nic lepszego na uspokojenie nerwów, na odpowiednie zrelaksowanie się, niż wykonywanie jakiejkolwiek czynności, która jest na tyle rozrywkowa i relaksująca, że pozwala zapomnieć o absolutnie wszystkim. Hobby nie tylko sprawia, że odcinamy się od świata zewnętrznego i skupiamy bardziej na sobie, ale także pozwala nam na przeprowadzenie technik relaksacyjnych, które są skuteczniejsze niż jakakolwiek medytacja. Medytacja nie jest odpowiednia dla każdego; choć prawdą jest, że medytacja, a także zajęcia takie jak joga czy pilates, są pod tym względem bardzo praktyczne, nie każdy ma taką samą zdolność do relaksowania się w takim stopniu.

Czasami ta pozorna bierność może skończyć się tym, że nasze nerwy zamiast maleć, rosną. A w tym celu nie ma nic lepszego niż wybranie jakiegoś hobby i zajmowanie się nim. Ale na pewno zastanawiasz się, które hobby wybrać, prawda? Bo są ich setki, tysiące! Prawda jest taka, że dla każdej osoby jedno hobby sprawdzi się lepiej niż inne, i o ile będą tacy, którzy wolą pisać, by umilić sobie czas, to inni wybiorą fotografię, malarstwo czy robienie na drutach. Jeśli nadal nie masz hobby lub zajęcia, które lubisz robić w wolnym czasie, tutaj możesz przeczytać zestawienie dziesięciu hobby, które posłużą jako technika relaksacyjna i zabawiają twoje nerwy.

Pisanie pamiętnika.

Pisanie pamiętnika jest jedną z najlepszych strategii, aby móc spojrzeć na wszystko, co się z tobą dzieje z zupełnie innej perspektywy; pozwala ci, poprzez przelanie na papier tego, co się z tobą dzieje, zobaczyć to z zewnątrz. Nie musisz pisać codziennie, jeśli nie masz czasu (choć byłoby to miłe), ale możesz pisać dwa, trzy razy w tygodniu, nawet pięć razy, jeśli możesz sobie na to pozwolić.O czym? Oto najlepsza rzecz ze wszystkich: możesz pisać o wszystkim!

Rysowanie.

Być może pisanie nie jest Twoją pasją, i to jest absolutnie w porządku – może wolisz rysować! Jeśli tak jest, zaopatrz się w zeszyt, ołówki, które naprawdę lubisz (lub flamastry, kredki, długopisy) i poświęć sobie dziesięć, piętnaście minut dziennie. Albo co drugi dzień. Wielu psychologów zaleca swoim pacjentom, aby w przypadku odczuwania niepokoju wybrali malarstwo, ponieważ jest to zajęcie nie tylko twórcze, ale i katartyczne.

Kolorowanki.

Jeśli nie lubisz pisać, a rysowanie nie wydaje Ci się wystarczająco relaksujące, zawsze możesz zdecydować się na kolorowanie. W sprzedaży jest teraz niemal niezliczona ilość kolorowanek przeznaczonych dla dorosłych. Jest to kolejna z najpopularniejszych obecnie technik relaksacyjnych, która pozwala osobie tak bardzo skupić się na rysowaniu, że przestaje ona całkowicie myśleć o swoich problemach.

Polecamy  Sposoby na poprawę pamięci

Dziewiarstwo i szycie.

Być może zawsze myślałeś, że dzierganie, czy szycie, to coś dla starych ludzi. I nie, nic bardziej mylnego: to aktywność, która sprawi, że nerwy znikną całkowicie, a to pozwoli Ci się zrelaksować niemal natychmiast. I to nadaje się dla każdego!

Sport.

Ze wszystkich możliwych hobby, nie ma bardziej satysfakcjonującego niż sport — każdy rodzaj sportu! Aktywność fizyczna sprawi, że w Twoim organizmie wytworzą się endorfiny, poprawi się Twoje samopoczucie i pomoże Ci pozbyć się absolutnie wszystkich stresów.

Możesz spróbować biegać, robić ciężary, dołączyć do jakichkolwiek zajęć grupowych, chodzić na mniej lub bardziej długie spacery, tańczyć w domu, ćwiczyć jogę…. Wszystko jest możliwe! Kluczem jest, aby był to czas dla Ciebie, tylko dla Ciebie. Nie ma nic lepszego na relaks niż aktywność fizyczna.

Natura.

Jeśli czujesz się smutny, otępiały lub po prostu nie masz ochoty na nic, najlepszą aktywnością, na jaką możesz się zdecydować, jest taka, która wymaga od Ciebie przebywania wśród natury. Spacer, jogging, a nawet wyrobienie sobie nawyku organizowania pikniku w każdą niedzielę. Wszystko to pomoże Ci pozbyć się stresu związanego z miastem i tempem codziennego życia.

Czytanie.

Kolejną czynnością, która może być szczególnie przydatna w relaksie jest czytanie. Jest tyle różnych rodzajów książek, tyle różnych gatunków, tyle różnych historii do przeczytania… Nie ma znaczenia, jakie są Twoje upodobania! Zawsze znajdzie się książka dla Ciebie. 

Gotowanie.

Są osoby, u których zdenerwowanie znika automatycznie, gdy zdecydują się na gotowanie. Po prostu wchodzą do kuchni i odłączają się od świata, zaczynają myśleć tylko o tym, co mają w rękach i dopóki nie skończą, nie przestają się koncentrować tylko na tym. I to jest cudowne! Nikt nie zaczyna gotować jako specjalista, więc nie przejmuj się, jeśli na początku Twoje dania nie będą godne programów kulinarnych. Po prostu ucz się, baw się i przede wszystkim odpoczywaj podczas gotowania.

Puzzle.

Jeśli żadne z hobby, które wymieniliśmy powyżej Ci nie odpowiada, możesz spróbować układania puzzli! To naprawdę cię zrelaksuje, ponieważ będzie wymagało twojej pełnej uwagi i powstrzyma cię od myślenia o jakichkolwiek problemach wokół ciebie.

Kaligrafia.

Dla bardziej odważnych zawsze są inne, ciekawsze zajęcia. Jednym z najbardziej popularnych ostatnio jest kaligrafia (znana również jako liternictwo), i nie tylko jest to relaksujące i satysfakcjonujące, ale może również skończyć się zarabianie pieniędzy z tego. Zanim zaczniesz, będziesz musiał zaopatrzyć się w kilka narzędzi, owszem, ale będzie warto!

Leave A Reply